Proč Zelení taktně pomíjí neudržitelné reprodukční chování Afriky?

Tento článek (nebo jeho část) je převzat z externího zdroje. Je tedy slušností jej uvést včetně případného autora.

Počítají nám uhlíkovou stopu, zakazují igelitky, nutí třídit odpad, intervenují do všech oblastí života, energetiky, zemědělství, dokonce prý není možné, aby Češi létali letadlem na dovolenou, nechal se slyšet mladý Stropnický.

A my se podvolujeme. Proč také ne? Některé ty věci jsou docela rozumné. Například ono třídění odpadu. Nebo omezení používání igelitových tašek a návrat k těm látkovým. Jiné rozumné nejsou a jsou spíš ideologickým úletem, nebo rovnou dobrým byznysem. Ale obecně vzato, jsme rozumní lidé my Evropané a rádi dbáme na prostředí, ve kterém žijeme. A ačkoli jsme si ho dost poničili při počátečním boomu průmyslu, včas jsme dohlédli důsledky a sami sebe jsme omezili.A přesto jsme to my, na koho míří kárající prst zelených kněží a proroků nového řádu. Vy, vy, vy, jste vinni za stav světa, za klimatické změny, globální oteplování i ochlazování, sucha i deště. Je třeba učinit svět trvale udržitelným, hřímají a nakazují nám další a další omezení s pochybným dopadem na stav přírody. Nutí nás spalovat jídlo v motorech a plnit vrcholy hor betonovými sloupy s rotujícími větrníky. A nikdy nezapomenou připomenout, že jsme vlastně jakýsi virus a nejlépe by planetě (Gaie) bylo, kdybychom se všichni vrhli z útesu a nakrmili svým přebytečným uhlíkem mořské živočichy.

Ano, většina problémů světa, ekologických i jiných by byla vyřešena, pokud by na planetě žil stále stejný a rozumný počet lidských bytostí. Pokud se naše počty zdvojnásobí každých 50 let, tak můžeme regulovat igelitky až do aleluja a nebude to nic platné. Budeme pro prostředí kobylkami, které, stejně jako sarančata, nejprve všechno sežerou a pak se začnou požírat navzájem. A marné jsou utopické modely, které vyčíslují, že pokud postavíme mořská města, vejde se nás na planetu až 40 miliard a podobně. No ano, možná vejde. Ale už se na ni nevejde žádný jiný život, a navíc, kdo by tak chtěl žít? Nehledě na to, že problém by byl jen o pár dekád odsunut a brzo by lidé řešili znovu stejný problém. Kam se vrtnout? Kde vzít zdroje?

Kupodivu, naše elity svůj požadavek na udržitelný způsob života neadresují těm, kteří ho prokazatelně nežijí ani trochu. Pojďme si říct pár fakt:

Evropa

  • nejhustěji zalidněný kontinent na světě (tolik k představě, že je to Evropa, která by měla pojmout všechny potřebné světa). V roce 1970 ji obývalo cca 680 milionů lidí. Nyní je to asi 718 milionů lidí. Přírůstek 38 milionů za půlstoletí. A většina z toho nejde na vrub Evropanů.

Turecko

  • 1927 – 13.6 milionů obyvatel
  • 2011 – 75 milionů obyvatel
  • Turci se tedy zpětinásobili za 80 let!

Afghánistán

  • 1979 – 15.5 milionů obyvatel
  • 2015 – 32.5 milionů obyvatel
  • Afghánců je tedy dvojnásobek za 35 let a to tam jede celou dobu válka!

Niger

  • 1960 – 1.7 milionů obyvatel
  • 2011 – 16 milionů obyvatel
  • Nigeřanů je tedy více než osminásobek za 50 let. Chlapíci!

Nigérie

  • 1950 – 33 milionů obyvatel
  • 1991 – 88 milionů obyvatel
  • 2006 – 140 milionů obyvatel
  • 2014 – 177 milionů obyvatel
  • Co dodat?

Egypt

  • 1945 – 18.5 milionů obyvatel
  • 2004 – 73.5 milionů obyvatel
  • Odhad pro rok 2025 – 103 milionů obyvatel
  • Z jednoho Egypťana po druhé světové válce jsou dnes čtyři.

Při stejném chování by dnes na území ČR žilo 40 milionů Čechů. To už by nám bylo dost těsně v naší kotlince, není-liž pravda? A zapomeňte na nějaké přírodní rezervace a parky, vše by muselo být zastavěné.

Tak to bylo několik států jako vzorek. Celkově žilo v roce 1990 v Africe 642 milionů obyvatel a v roce 2004 již téměř miliarda. Organizace zabývající se demografií odhadují, že do roku 2050 (za 35 let) to bude dvojnásobek. Tedy prakticky 2 miliardy. Celá Afrika má přírůstek 50 milionů lidí za rok. To je jedna Francie ročně!

Nevěřím proto Zeleným stranám a ekologickým organizacím, že myslí svůj boj za trvale udržitelný stav světa vážně. Kdyby ano, museli by ho především cílit na ty, kteří se replikují jako vačice. Ale to ne, to je lid jimi chráněný, zdá se. Tam míří neustálá potravinová a lékařská pomoc a na této explozi se tito dobráci přímo podílí. Ne, nemohou to myslet vážně. Domnívám se tedy, že celé to ekologické běsnění je jen snaha o vytvoření jakéhosi nového náboženství, pod jehož praporem se snaží sjednotit globalizovaný lid.

Ano, my Evropané se většinou budeme chovat ekologicky i bez poučování. Budeme snižovat svoji spotřebu pokud to bude nutné, budeme vyvíjet sofistikované, prostředí nezatěžující technologie, budeme se nejspíš vracet k šetrnému zemědělství, které nebude exploatovat půdu způsobem, kterým se za pár let mění v mrtvou hmotu. Ale bude nám to houby platné, pokud ta větší část světa bude stále větší. Protože i nejekologičtěji se chovající lidé (a já mám silné pochybnosti, že v přítomném okamžiku ukotvení lidé se tím vůbec budou ochotni trápit), potřebují jídlo, vodu a prostor. Pokud jich bude příliš, nakonec tu planetu sežerou.

V těchto souvislostech se mi jeví jako zajímavé, jak nyní všichni řeší klimatické změny, jak bude v Africe nedostatek a jak se tedy máme připravit na migrační vlny. A nikdo z těchto futurologů zatím nezmínil, že existuje daleko bezpečnější řešení problému, než je přesun mas lidí na nejhustěji zalidněný kontinent. Prostě změnit reprodukční chování. Afrika má dost zdrojů na to uživit takové počty lidí jaké v ní žily například v roce 1950. A naopak, žádný kontinent nemá dostatek zdrojů, aby uživil masu lidí, která se každých 50 let zdvojnásobí.