Jak zabránit používání obrázků z mého webu
Poměrně často se stává, že se někomu líbí obrázek na vašem webu a jednoduše jej vloží na svou či stánku třetí osoby. Problém je, že fyzicky se ten obrázek nachází stále u vás, takže jeho jakékoliv shlédnutí vytěžuje zdroje serveru, kde máte váš web. Často to není zas tak velký problém, ale v momentě, kdy má obrázek tisíce impresí během krátké doby, to může začít vadit provozovateli hostingu, protože váš tarif za pár desítek korun není stavěný na přenosy desítek gigabajtů dat za den. V případě velmi kvalitních fotek to mohou být i terabajty.
Takovéto používání obrázků anebo jiných souborů se anglicky nazývá hotlinking.
Zabránit hotlinkování je dnes poměrně jednoduché. Využívá se k tomu .htaccess. Stačí do něj vložit následující kód:
1 2 3 4 |
RewriteEngine on RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$ RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?vasedomena.tld [NC] RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ - [NC,F,L] |
Tyto instrukce způsobí, že každý soubor s příponou .jpg, .jpeg, .png anebo .gif nepůjde stáhnout, pokud se na něj nebude ptát doména, která je uvedena na třetím řádku – vasedomena.tld anebo www.vasedomena.tld.
Prohlížeč místo obrázku zobrazí ikonku pro špatnou adresu.
Samozřejmě pomocí podmínek na řádku 3 je možné takto vypsat více domén, které mají výjimku využívat vaše obrázky.
Existuje i pokročilejší varianta, která způsobí, že místo jakéhokoliv obrázku se zobrazí jiný. Například s upozorněním, že si nepřejete, aby někdo zneužíval vaše obrázky. Na čtvrtý řádek musíte umístit odkaz na tento obrázek s varováním:
1 |
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ http://jinadomena.tld/obrazek.jpg [NC,R,L] |
Pozor aby nedošlo k vážně chybě je nutné, aby se tento obrázek nacházel mimo vaší doménu uvedenou na řádku 3. Tedy nevztahovalo se na něj omezení pro hotlinkování.
Ochrana proti kopírování
Jakákoliv ochrana proti kopírování nemůže zabránit tomu, aby si někdo obrázek nestáhl k sobě. Pomocí javascriptu můžete zrušit fungování pravého tlačítka anebo můžete obrázky zobrazovat jako flash objekty, ale to nezabrání návštěvníkovi aby nepoužil Print Screen a v kreslení obrázek „vyřízl“.
Právě naopak různé ochranné prvky mohou znepříjemnit používání webu běžným návštěvníkům, kteří mají nestandardní prohlížeč anebo méně výkoný stroj (například chytrý telefon). Nezapomínejte také, že tento druh ochran nemusí dobře vnímat i roboti vyhledávačů, kteří stránku klidně penalizují, protože se jim nebude zdát web plně funkční.
Obdobně fungují i vodoznaky, místo nich se vyplatí spíše logo dávat na dekorace, které jsou součástí fotky (podstavec, tričko).
Udělejte web radši dobře přístupným. Návštěvníci to ocení.
Soudní spory atd.
Do samotných souborů s obrázkem lze umístit informace o autorském právu, čehož by se dalo využít u případného sporu. Ten se však může vést jen proti samotnému vlastníkovi webu, kterého ale předtím musíte vyzvat k nápravě. Nelze ho zažalovat rovnou ani mu vyhrožovat. Vždy jej musíte upozornit.
V případě autorského práva na obrázky nemá cenu se dožadovat spravedlnosti po:
- Správci domény prvního řádu – nebude to řešit vůbec, odkáže vás na úřady/soud
- Registrátorovi domény – nebudou to řešit, maximálně vám dají odkaz na whois ať si dohledáte inforamce
- Provozovateli hostingu – bude to s vámi probírat, ale nevyřeší to a nedají vám kontakt na provozovatele. Pokud budete vstřícní, jsou většinou ochotni přeposlat váš požadavek jejich zákazníkovi. Nemají k tomu ale žádnou povinnost.
- Technický kontakt u domény – většinou třetí osoba, která nic netuší
Kdo to naopak řešit musí
- Provozovatel webu – Například někdo hodí váš obrázek na diskuzní fórum, můžete požadovat stažení obrázku anebo doplnění odkazu (informací). Za web ručí provozovatel. Existují ale výjimky (veřejný zájem). Nezapomínejte, že hotlinkování = dohadování o odkaz není zločin. Pokud obrázek však na web nahraje, tak můžete požadovat smazání.
- Majitel domény – Na jeho doméně se nachází závadný obsah. On je za doménu zodpovědný.
Napsat komentář