Šestá opice

Tento článek (nebo jeho část) je převzat z externího zdroje. Je tedy slušností jej uvést včetně případného autora.
Fast_rider

Údajně se kdysi konal experiment, během kterého bylo do větší klece zavřeno 5 opic, uprostřed klece stály schůdky a nad schůdky byl zavěšený banán. Pokud se některá opice pokusila vylézt na schůdky, všechny opice dostaly dávku superledové vody z hadic ovládaných asistenty v neosvětleném okolí klece.

Většina opic relativně rychle pochopila, že pokus lézt na schůdky bolí všechny a přestaly se pokoušet na ně lézt. Opice, která byla méně chápavá a nedocházela jí kauzalita mezi schůdky a ledovou vodou byla ostatními, bystřejšími opicemi rychle zkorigována za pomoci fyzického násilí.

Po ustálení zvyklostí kdy se žádná opice ke schůdkům ani nepřiblížila, byla jedna z opic vyměněna za nic netušící exemplář. Nová, šestá opice neznala místní zvyky a když viděla banán, šla ke schůdkům a začala po nich lézt. Přestože asistenti s hadicemi již dávno opustili scénu, ostatní opice se na nováčka vrhly, rozbily mu držku, a to opakovaně, dokud šestá opice nepochopila lokální legislativu, že na schůdky se u nás prostě neleze.

Když byla po čase vyměněna další opice za čerstvý kus, a logicky se hrnula ke schůdkům, dostala opět nakládačku, a v násilí proti ní byla překvapivě nejaktivnější šestá opice, která se snažila začlenit do kolektivu a vehementně prosazovala dodržování místního pravidla, aniž by vůbec tušila, proč se vlastně na schůdky neleze.

Nevím, nakolik se jedná o reálný experiment, protože se mi nepodařilo dohledat relevantní research paper, který by měl existovat a měl by být veřejný, ale pokud to není fake, krásně to ilustruje okřídlenou větu „předpisy jsou od toho, aby se dodržovaly“.

nic mocujdedobréslibnéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..