Jednoduchý plugin do WordPressu
Vlastní plugin do WordPressu nemusí být nic složitého a vše záleží, co od něj požadujete. Takový jednoduchý, i když úplně bez nastavení si dnes napíšeme.
WordPress je momentálně nejrozšířenější redakční systém a tak do něj vzniká hodně pluginů. Já jeden takový potřeboval pro notifikování všech Androidích telefonů s novou aplikací Majáles Ostrava, kterou již co nejdříve dokončíme.
Souborová struktura
Struktura souborů pluginů je velmi jednoduchá a máme na výběr 2 možnosti. Vytvoříme si složku a do ní vložíme stejně pojmenovaný PHP soubor. Pokud však je plugin jednoduchý a bude mít pouze 1 soubor, můžeme úroveň se složkou vynechat a vytvořit pouze 1 soubor.
Ať si vybereme jakoukoli možnost, složku s obsahem, nebo jediný soubor, vše uložíme do složky wp-content/plugins/.
Hlavička souboru
Hlavní soubor, musí obsahovat základní informace o pluginu, které se zapisují jako komentář na začátku. Povinný je pouze Plugin Name, můžete toho však vepsat mnohem více. Celý výčet možností najdete v Developers handbook.
Kód pluginu
Nyní můžete již psát samotný kód, vašeho pluginu. Ten se již také objeví v administraci a můžete jej aktivovat. Zde je můj kód s komentáři uvnitř, který blíže popíše chování a možná přidá i nějaké tipy.
Jen zmíním, že samotný kód pluginu se nemusí nijak lišit od filtrů a akcí, které jinak můžete psát do functions.php. Pokud bych celý tento kód vložil do functions.php, fungovalo by to úplně stejně, kromě posledního bloku, který se spustí při aktivaci pluginu.
Ukázka oznámení u Novinky, pokud ji budeme odesílat na Google server.
Naplánované zveřejnění
Pokud ve WordPressu zvolíte, že se článek má publikovat v budoucnosti, článek se uloží se stavem future a tím pádem se ani neodešle upozornění. Když ale na článek dojde řada, WP upraví stav na public, čímž se opět zavolá save_post akce. Proto není žádný problém články plánovat a oznámení na Google se odešle i později.
Napsat komentář