Vyrabovaný protest

Tento článek (nebo jeho část) je převzat z externího zdroje. Je tedy slušností jej uvést včetně případného autora.

Neznáme přesné okolnosti, proč policie v Minneapolisu zaměřila svoji pozornost na černocha George Floyda tak radikálním způsobem. Informace se rozchází. Od falešného průkazu po viditelné známky opilosti nebo požití drog. Ponechme také stranou jeho minulost. Floyd po nepřiměřeném zákroku zemřel. Jistě, zbytečná smrt, za kterou si zasahující policisté zaslouží trest.

Dalo by se ještě pochopit, kdyby poté černošská komunita zaútočila na policejní stanici. Jenomže nastalo demolování města, rabování a pálení, které většina mediálních komentátorů eufemisticky nazývá „protestem“. Svoji polívčičku si přihřívají různé celebrity, které se vždy vynoří, jakmile se někde něco šustne o boji proti rasismu. Snad se rabující dav neobjeví u jejich sídel.

Levicoví aktivisté nyní pořádají pochody s cedulemi, na kterých stojí, že na černém životě záleží. Omyl. Na každém životě záleží.

Téměř nikdo se neodváží nazvat události pravým jménem. A sice, že iniciativy se chopila kriminální spodina, která se vyžívá v destrukci a násilí a nyní může rabování, loupení, ničení schovávat za rádoby ušlechtilý motiv boje proti rasismu. Stává se však, že příslovečná kosa narazí na kámen.

Občané městečka Snohomish ve státě Washington se dozvěděli, že na jejich město táhne rabující dav. Za podpory šerifa vyšli se zbraněmi do ulic. Žádný obchod nebyl vyrabován, nikdo nebyl zraněn. Lůza se sice objevila, ale když uviděli ozbrojené obránce, kteří na ně čekali, urychleně vypadli.

V Minneapolisu se před třemi roky stala jiná vražda. Černý policista, Somálec zcela nesmyslně zastřelil bílou ženu. Justine Damondová volala v noci na policii kvůli nahlášení zločinu, ke kterému došlo poblíž jejího domu. Přijela dvoučlenná hlídka – Mohamed Noor a jeho kolega, kterému budeme říkat John (jeho jméno se neuvádělo). Paní Damondová se bavila s Johnem, když se najednou Noor vyklonil ze svého sedadla a Justine několikrát střelil. Motiv jeho činu nikdy nebyl uspokojivě objasněn. Bělošská komunita tehdy nevyrazila do ulic rabovat a ničit.
O případ projevil zájem list Washington Post, který napsal: “Poté, co média identifikovala policejního střelce, se somálská komunita připravuje na nenávistné reakce.”

Žádná účast s obětí a její rodinou, jen obavy o osud somálské menšiny a strach z islamofobie.

Rasově motivované vraždy jsou na denním pořádku v Jihoafrické republice. Bělošští farmáři se zde stali doslova štvanou zvěří. Farmáři nejsou “jen” zabíjeni, ale předtím dlouze mučeni neskutečně krutým způsobem, jaký dokáže vymyslet jen chorý zvrácený mozek. Policie nad tím přivírá oči a tento tlak na bělochy je podporován I jihoafrickými politiky. Zřejmě jim nedochází, co se stane se zemědělskou produkcí, až odtamtud bílé farmáře definitivně vyštou.

žádné pochody, demonstrace, nebo petice za práva bílých farmářů v JAR se ve světě nekonají. Nikdo jim nenabízí azyl jako skutečným utečencům před válkou.

Nejsou to ty správné oběti?

Současnou vlnu “protestů” ostře kritizovala černošská komentátorka Candace Owensová (CNN Prima News 5.6.2020 – Nevelebím Floyda, byl to zločinec). Nemá smysl opisovat slova Candance Owensové, zájemci si je mohou poslechnout v celém rozsahu na uvedeném odkazu. Jen jednu věc bych si dovolil dodat. Skláním se před odvahou této mladé ženy. Taková odvaha se nevidí každý den.

Není ve své kritice osamocena. Připojily se i další osobnosti z řad afroamerické společnosti, mezi jinými, bývalý basketbalista Dennis Rodman, který prohlásil: “Jsme snad zvířata, abychom rabovali…”

Kdyby v Minneapolis protestovala černošská komunita proti smrti George Floyda civilizovaným způsobem, získala by morální podporu i u mnohých lidí, kteří sice zásluhou různých masaží o zlých běloších a trpících černoších získlali k tomuto tématu averzi, ale presto jim zůstal smysl pro spravedlnost. Jinými slovy: Komunita by získala podporu nejen těch, kteří s nimi budou souhlasit vždy a za každých okolností (což je v podstatě bezcenné), ale i těch, kteří se k problému staví kriticky, bez náhubku politické korektnosti. A já být na jejich místě, tak o podporu právě těchto lidí, bych hodně stál.

Takto vyrabovali nejen obchody, ale i svůj vlastní protest.