ScreenToGif – nahrávání obrazovky přímo do GIFu

Tento článek (nebo jeho část) je převzat z externího zdroje. Je tedy slušností jej uvést včetně případného autora.

Jednoduchý nástroj k nahrávání obrazovky přímo do formátu GIF. Včetně zobrazení stisknutých kláves, odebrání duplicitních a podobných snímků či editoru výsledné nahrávky. Dokáže také nahrávat jen výřez okna. Bohužel ale je pouze pro Windows.

Pro nahrávání obrazovky do video formátu i se zvukem lze využít Open Broadcast Service o kterém jsem již psal. Přesto, že GIF je již trochu zastaralá technologie, může se někdy hodit více než video. A od toho je zde ScreenToGif. Open source nástroj psaný v C#.

Nahrávání i jen výřezu okna včetně kláves

Obrovskou výhodou je možnost si vybrat pouze část obrazovky, která se bude nahrávat. A to nemusí být jen okno aplikace, ale výřez je možné si určit volně – pokud bude obdélníkového tvaru. Aplikace také může nahrávat stisknuté klávesy. To ale navíc dělá na pozadí a do nahrávky je možné je vložit či odebrat později. Proto není problém změnit barvu či velikost a umístění až dodatečně. A také si jednotlivé záznamy upravit či přidat, pokud nedošlo ke správnému zachycení.

Ukázka nahrávání výřezu obrazovky

Sloučení stejných či podobných snímků

Protože GIF animace nebude mít tolik snímků jako video, bude vždy trochu sekanější. Toho se ale dá využít při sledování kurzoru, pokud není nutné, aby přesun kurzoru byl vidět plynule. A právě od toho je zde funkce sloučení podobných snímků. Stačí určit práh v procentech, a podobné snímky se sloučí. Zároveň se jim ale prodlouží jejich čas zobrazení, takže v celkovém vjemu nedojde ke zrychlení.

Ukázka správy stisknutých kláves